Sublimacja

Sublimacja

Technika sublimacji to prosta, ale skuteczna metoda drukowania cyfrowego, wykorzystywana do przenoszenia wysokiej jakości obrazów i grafiki na powierzchnie polimerowe.

Druk sublimacyjny, inaczej druk transferowy - to technika, która może być stosowana do nadrukowywania obrazów i tekstu na materiałach o wysokiej zawartości włókien poliestrowych.

Nadruk wykonuje się drukarką za pomocą specjalistycznych farb sublimacyjnych na papierze transferowym. Następnie w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury przenoszony jest na materiał. Wydruki sublimacyjne charakteryzują się bardzo żywymi kolorami, odpornością na ścieranie, promieniowanie UV.

Transferowy druk sublimacyjny wykorzystuje fakt, że pigmenty sublimacyjne podczas podgrzewania przechodzą bezpośrednio ze stanu stałego w stan gazowy i ich pary są absorbowane i blokowane przez włókna poliestrowe.

Wysoką zatetą w tej technologi jest to, że jest ona ekologiczna. Farby używane do sublimacji pozbawione są rozpuszczalników, najczęściej są produkowane na bazie wodnej lub olejowej. Ta technika druku jest bardzo często wykorzystywana w branży reklamowej i tekstylnej.

Do najczęściej spotykanych zastosowań druku sublimacyjnego zaliczamy druk na wszelkiego rodzaju tekstyliach, t.j. banery, flagi, roll-up, zasłony, parasole, T-shirty, czapeczki firmowe, koszule, krawaty, kombinezony, odzież sportowa, kostiumy), dywanach i wykładzinach w zwojach, zasłonach, obrusach, obiciach, poszewkach itp.

Druk możliwy jest zarówno na metrażu jak i na wykrojach.